Віртуальний музей ліцею

Київська спеціалізована школа-інтернат фізико-математичного профілю

Заснування ліцею, створення і головні задачі

Детальніше

Український фізико-матетичний ліцей Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Детальніше

Видатні випускники

Детальніше

 

— 1963



— 1979



— 1991



— 2012



– Тепер

Заснування

Історія створення УФМЛ починається з другої половини ХХ століття — періоду бурхливого розвитку природничих наук. Саме тоді, коли поширилась ідея готувати найталановитішу молодь ще з шкільної лави, виникла потреба надавати школярам спеціалізовану фізико-математичну освіту. У 1963 році академіки О.П. Александров, В.М. Глушков, І.К. Кікоїн, А.М. Колмогоров та М.О. Лаврентьєв стали ініціаторами відкриття перших спеціалізованих фізико-математичних шкіл при провідних університетах Радянського Союзу: Київському, Ленінградському, Московському та Новосибірському.

В Україні ця ідея була втілена в життя академіком В.М. Глушковим і провідними вченими фізичного та механіко-математичного факультетів Київського ордена Леніна державного університету ім. Т.Г. Шевченка: О.А. Шишловським, В.А. Вишенським, О.А. Борбатом.

25 вересня 1963 року — за Постановою Ради міністрів Української РСР №1113 було організовано «Київську спеціалізовану школу-інтернат фізико-математичного профілю при Київському ордена Леніна державному університеті імені Т.Г. Шевченка (КСШІФМП)». Саме цей день і можна вважати Днем народження школи.
 
Невимовно довга назва КСШІФМП отримала неофіційне скорочення «Лісова школа», або «Фізмат у Феофанії», за місцем розташування першого корпусу — Київ вул. Агротехніків, 18 (зараз вул. Академіка Заболотного, 148).

Сучасний вигляд навчального та спального корпусів КСШІФМП на Феофанії

Копії історичних документів про створення ліцею в 1963

Наказ по Міністерству освіти Української РСР від 15 липня 1963 року № 98/1

Постанова Ради Міністрів Союзу РСР від 23 серпня 1963 року № 905

Постанова Ради Міністрів РСР від 25 вересня 1963 року № 1113

На 1 вересня 1963 року було створено по 4 паралельних восьмих, дев’ятих і десятих класа математиків (А і Б) та фізиків (В і Г). В 1964 році випуску не було, а в 1965 році випустили одинадцятикласників і на їх місце прийняли дев’ятикласників. В 1966 році випустили одночасно і одинадцятикласників і десятикласників внаслідок відміни «одінадцятирічної середньої освіти з виробничим навчанням».

З перших днів існування школи-інтернату до викладацької роботи керівництва роботою гуртків та факультативів, ведення спецкурсів були залучені викладачі та науковці природничих факультетів — професори Шишловський О. А., Кованцов М. І., Чарін В. С, Калужнін Л. А., Михайловський В. І., доценти Борбат О. М., Кучеренко Є. М., Вишенський В. А., Кириченко А. М., Шайкевич І. А., Руденко А. Г. та інші.

Створення Київської спеціалізованої школи-інтернату вирішувало кілька важливих на той час проблем:
— по-перше, цим підкреслювалась і підтримувалась популярність математики та фізики в Україні;
— по-друге, Київський університет отримав можливість впливати на до-університетську підготовку своїх майбутніх студентів з урахуванням специфіки тих факультетів, де фізика та математика викладаються поглибленими курсами;
— по-третє, створення інтернату надавало можливість залучати до навчання найбільш обдарованих дітей з будь-якого куточка України, прищеплювати їм навички самостійного наукового мислення, озброювати всім, що необхідно для сприйняття університетських курсів.

Київська спеціалізована школа-інтернат вирішувала проблему доступності спеціалізованої фізико-математичної освіти для дітей сільської місцевості. Кожного року викладачі вишукують талановитих дітей у найвіддаленіших районах України та запрошують їх до навчання.

Зміна назви 

З 1979 року замість назви “Київська спеціалізована школа-інтернат фізико-математичного профілю при Київському ордена Леніна державному університеті імені Т.Г. Шевченка» стала використовуватися назва “Республіканська спеціалізована школа-інтернат фізико-математичного профілю при Київському державному університеті імені Т.Г. Шевченка».